Porażenia prądem
Do porażenia prądem dochodzi gdy człowiek znajduje się w obwodzie elektrycznym. Prąd działający na ciało człowieka prowadzi do zmian fizycznych, chemicznych i biologicznych. Wypadki z prądem elektrycznym dzieli się na dwie kategorie:
- Porażenia prądem o niskim napięciu <1000V.
- Porażenia prądem o wysokim napięciu >1000V.
Postępowanie w przypadku porażenia prądem o niskim napięciu:
Do tego typu wypadków może dojść tam gdzie znajduje zastosowanie prąd niskiego napięcia, np. Gospodarstwo domowe, rzemiosło, przemysł. W wyniku porażenia dochodzi do skurczu mięśni, w związku z czym poszkodowany nie jest w stanie się uwolnić od źródła prądu, prowadzi także do upadków, z których wynikają urazy mechaniczne na ciele. W skutek działania prądu dochodzi do poparzenia tkanek w miejscu wejścia i wyjścia prądu, prowadzi do utraty przytomności, bezdechu, arytmii a nawet zatrzymania akcji serca. Schemat postępowania jest następujący:
- Podejmując ratunek należy zachować szczególną ostrożność i dbać o własne bezpieczeństwo!
- Przerywamy obwód elektryczny: odłączamy wadliwe urządzenie z sieci lub odłączamy bezpiecznik. Jeśli nie mamy takiej możliwości musimy odciągnąć poszkodowanego od źródła prądu – stojąc na materiale izolującym i używając przedmiotu nie przewodzącego prądu.
- Nie wolno dotykać gołymi rękami poszkodowanego gdy znajduje się w obwodzie elektrycznym.
- Po zapewnieniu bezpieczeństwa, wzywamy pogotowie, sprawdzamy oddech i tętno, w razie potrzeby przeprowadzamy resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Jeżeli nie stwierdzimy u poszkodowanego zatrzymania krążenia, układamy go w pozycji bocznej i okrywamy, ciągle kontrolując oddech i tętno, aż do momentu przyjazdu pogotowia.
- Jeśli zaobserwujemy objawy wstrząsu pourazowego - układamy go w pozycji przeciwwstrząsowej – na plecach z nogami uniesionymi do góry.
Postępowanie w przypadku porażenia prądem o wysokim napięciu:
Prad wysokiego napięcia płynie w dużych liniach energetycznych i to właśnie w ich okolicy może dochodzić do wypadków z jego udziałem. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt istnienia zjawiska łuku elektrycznego – do porażenia może dość nawet kilka metrów od przewodów wysokiego napięcia. Postępowanie:
- Nie należy zbliżać się do poszkodowanego, gdyż może nastąpić przeskok napięcia!
- Wezwać pogotowie ratunkowe informując, że doszło do wypadku z udziałem prądu wysokiego napięcia.