Zadławienie
Zadławieniem nazywamy stan zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce (pokarm, inne ciała), uniemożliwiające poszkodowanemu poprawne oddychanie. Wyróżniamy dwa rodzaje niedrożności dróg oddechowych:
1. Niedrożność częściowa (łagodna) – ciało obce nie zamyka w pełni dróg oddechowych, poszkodowany oddycha, charakterystycznym objawem jest kaszel.
2. Niedrożność całkowita (ciężka) – ciało obce zamyka w pełni światło dróg oddechowych, poszkodowany nie może oddychać, mówić ani kaszleć.
Postępowanie:
Pytamy poszkodowanego czy doszło do zadławienia.
*Gdy odpowiada twierdząco, namawiamy go by kaszlał, aż do momentu pozbycia się ciała obcego. Nie zaleca się podejmowania innych czynności.
**Gdy nie odpowiada lub po odpowiedzi jego stan się pogorszył i nie może kaszleć należy podjąć następujące czynności:
- Gdy poszkodowany jest przytomny stań za nim, umieść nogę pomiędzy nogami poszkodowanego, tak aby stać stabilnie, pochyl poszkodowanego lekko do przodu i wykonaj do 5 uderzeń skierowanych ku górze (tzw. wybijających) nadgarstkiem pomiędzy łopatki, po każdym z uderzeń sprawdź czy ciało nie wydostało się do jamy ustnej.
- W przypadku gdy powyższe działanie okaże się nieskuteczne przystąp do wykonania uciśnięć nadbrzusza: jedną rękę zaciśniętą w pięść umieść pomiędzy pępkiem a mostkiem poszkodowanego, złap pięść drugą ręką obejmując poszkodowanego i pociągnij do siebie oraz ku górze. Powtórz czynność do 5 razy, sprawdzając czy ciało nie wydostało się do jamy ustnej. W przypadku nieskuteczności, powtarzaj na przemian uderzenia w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia nadbrzusza. UWAGA! Gdy poszkodowanym jest kobieta w ciąży lub osoba otyła zastąpić uciśnięcia nadbrzusza silnymi uciśnięciami klatki piersiowej!
- W momencie gdy poszkodowany jest nie przytomny, lub utracił przytomność w trakcie wykonywania powyższych działań należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową (zgodnie z działem Zatrzymanie krążenia), jednak z pominięciem oceny prawidłowego oddychania. A także każdorazowo przed wykonaniem oddechów ratowniczych sprawdzając czy ciało nie wydostało się do jamy ustnej. Czynności przeprowadzać do momentu przybycia pogotowia ratunkowego.
Zapraszamy także do działu Wideo, gdzie znajdziesz nagranie przedstawiające postępowanie w przypadku zadławienia.