Zatrzymanie krążenia i oddechu
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – zespół czynności mający na celu przywrócenie podstawowych funkcji życiowych u poszkodowanego: krążenia krwi, oddechu.
Podstawowe czynności :
1. Na początek zapewnij bezpieczeństwo sobie, ewentualnym świadkom oraz osobie poszkodowanej.
2. Sprawdź czy poszkodowany reaguje: potrząśnij delikatnie za ramiona i spytaj głośno „czy wszystko w porządku?". UWAGA! Jeśli masz do czynienia z dzieckiem lub niemowlęciem nie potrząsaj, jeśli podejrzewasz uraz szyjnego odcinka kręgosłupa.
*Jeżeli poszkodowany reaguje, należy pozostawić go w pozycji w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo. Spytaj poszkodowanego jak się czuje i wezwij pogotowie ratunkowe. Regularnie sprawdzaj jego stan i przytomność, aż do momentu przyjazdu pogotowia.
**Jeżeli poszkodowany nie reaguje:
- Głośno zawołaj o pomoc.
- Udrożnij drogi oddechowe: przewróć poszkodowanego na plecy, jedną rękę umieść na czole poszkodowanego i odchyl delikatnie głowę do tyłu, opuszkami palców drugiej ręki unieś żuchwę poszkodowanego.
3. Oceń czy poszkodowany oddycha prawidłowo: przyłóż ucho do ust poszkodowanego aby usłyszeć i poczuć na policzku ruchy powietrza, jednocześnie obserwuj klatkę piersiową w celu zaobserwowania ruchu. Czynność tę wykonuj przez nie więcej niż 10 sekund. UWAGA! Jeżeli poszkodowany oddycha słabo lub wykonuje pojedyncze westchnięcia oznacza, że oddech jest nieprawidłowy! Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości oddechu postępuj jakby oddech był nieprawidłowy!
*Gdy oddech jest prawidłowy ułóż poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, wezwij pogotowie ratunkowe i regularnie oceniaj jego oddech.
**Gdy oddech jest nieprawidłowy:
Osoba dorosła
- Poproś kogoś lub gdy jesteś sam wezwij pogotowie ratunkowe.
- Wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej po czym 2 oddechy ratownicze (Opis w dalszej części).
- Powtarzaj powyższą czynność do momentu przywrócenia prawidłowego oddechu lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Uciskanie klatki piersiowej:
- Uklęknij obok poszkodowanego.
- Ułóż nadgarstek jednej ręki nad dolną połową mostka, nadgarstek drugiej dłoni na dłoni leżącej, utrzymuj wyprostowane ramiona.
- Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego.
- Uciskaj klatkę piersiową z częstością 100 ucisków na minutę (niecałe dwa uciski w ciągu sekundy), na głębokość ok. 5 cm.
Oddechy ratownicze:
- Ponownie udrożnij drogi oddechowe zgodnie z opisem powyżej.
- Zaciśnij skrzydełka nosa poszkodowanego.
- Weź normalny wdech.
- Obejmij szelnie swoimi ustami usta poszkodowanego.
- Wdmuchuj powietrze przez 1 sekundę z normalnym natężeniem, obserwując przy tym czy klatka piersiowa się porusza.
Dziecko do lat 8 (chłopiec lub dziewczynka)
- Ponownie udrożnij drogi oddechowe zgodnie z opisem powyżej.
- Wykonaj 5 wdechów ratowniczych.
- Wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej - uciskaj mostek na głębokość 1/3 wymiaru przednio-tylnego. U niemowląt uciskaj wyłącznie dwoma palcami.
- Wykonaj 2 oddechy ratownicze.
- Po upływie minuty poproś kogoś lub gdy jesteś sam wezwij pogotowie ratunkowe.
- Powtarzaj powyższą czynność do momentu przywrócenia prawidłowego oddechu lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.
UWAGA! Modyfikację algorytmu, do stosowania u dzieci, mają obowiązek stosować tylko osoby przeszkolone i zobowiązane zawodowo do ratownictwa. Osoby niewykwalifikowane powinny stosować algorytm postępowania dla osób dorosłych, nie zależnie od możliwości powikłań!
Zapraszamy także do działu Wideo, gdzie znajdziesz nagranie przedstawiające resuscytację oraz przewracanie poszkodowanego na plecy.